Mart 2021 Kitap Bülteni
Mart 2021 | Sayı 13 | Sayfa 06
Mustafa Özaydın

Mart 2021 Kitap Bülteni
Rituals for Virtual Meetings:

Creative Ways to Engage People and Strengthen Relationships

Kürşat Özenç - Glenn Fajardo

(İngilizce) – 23 Mart 2021'de çıkacak. Kitabın buradaki bir yayınevinden Türkçe olarak da yayınlanmasını ümit ediyoruz. Birleşik Krallık'taki Wiley Yayınevi tarafından yayınlandığı ve Türk lirası havadaki azot karşısında bile değer kaybettiği için trafik cezası gibi bir fiyatı var. Lakin okurlarımızın muhtemelen azımsanmayacak bir kısmına fayda sağlayacakmış izlenimi veren bir eser.

İmkânsız Bir Liste

Derya Erkenci


Aşı

Ebru Ojen

"Sağlık memurları, doktorlar, hemşireler kapı kapı dolaşıp vatandaşlarla aile planlamasıyla ilgili birtakım bilgiler verecek, bu bilgiler doğrultusunda aşı kampanyası boyunca uyulması gereken kurallar hatırlatılacak; bilgilendirme bittikten sonra her vatandaşa; kadın erkek, yaşlı çocuk demeden aşı yapacaklardı. Bazidiler, uzun zamandır hazırlıkları yapılan aşı kampanyasının aslında aile planlaması adı altında bir kısırlaştırma projesi olduğundan kuşkulanıyorlardı. Kadınlar altın günlerinde, erkekler kahvehanelerde, çocuklar ise sokaklarda hep bu konuyu konuşur olmuştu. Kimileri aslında aşının erkeklere yapılacağını ve bu sayede spermlerin işlevsiz hale getirileceğini, kimileri ise kadınlara yapıldıktan sonra vajinaların penis yiyen bir canavara dönüşeceğini söylüyordu. Bu inanç yüreklere derin bir korku halinde yerleşiyor, büyüyor, kimseye nefes aldırmıyordu."

Empedokles'in Dostları

Amin Maalouf

Amin Maalouf’tan sekiz yıl aranın ardından yeni bir roman. Maalouf, Empedokles’in Dostları’nda bu kez geleceğe yönelik bir kurguyla dönüş yapıyor. Ölümcül Kimlikler ve Uygarlıkların Batışı kitaplarında yer verdiği eleştirel gözlemlerin izinde yarı distopik bir dünya çiziyor. Atlas Okyanusu kıyısındaki küçük Antioche adasının sadece iki sakini vardır: Orta yaşın verdiği olgunlukla sessiz bir hayat sürmek isteyen Alec ve yazdığı ilk romanının yakaladığı başarının ardından her şeyi geride bırakan esrarengiz Ève. Birbirlerinden uzakta, kırılgan yalnızlıklarının tadını çıkaran bu iki insanın yolu bir gün elektriğin, telefonların, televizyon yayınlarının, internetin, kısacası her türlü iletişim aracının etkisiz hale gelmesiyle kesişir...Savaş ve Terebentin

Stefan Hertmans

Tanıtım Bülteninden:

Birinci Dünya Savaşı’nda askere alınan genç bir ressamın savaş ve eve dönüş anılarıyla dolu iki defteri, siperlerin dehşetiyle bölünmüş bir hayatın kayıtları ve defterleri miras bıraktığı torunu, yazar Stefan Hertmans… Savaş ve Terebentin, yazar, şair ve akademisyen Stefan Hertmans’ın, devraldıktan ancak otuz yıl sonra okuyup yüzleşebildiği bu defterlerin tetiklediği sorgulamaların bir verimi.

Büyükbaba Urbain Martien kimdi? Bir sanatçı, bir asker, bir savaş kahramanı, bir eş olarak dönüşen kimlikleriyle ve savaşın yarım bıraktığı sanat rüyalarıyla çağın ve aile öyküsünün neresindeydi? Stefan Hertmans, roman, biyografi ve otobiyografinin kesişim noktasında duran bu yapıtıyla, kendisinin de ait olduğu bir geçmişi yeniden inşa ediyor.

2013’te yayınlanan, “geleceğin klasikleri” arasında gösterilen Savaş ve Terebentin, Hollanda ve Belçika’da çeşitli edebiyat ödüllerini aldı; Man Booker Uluslararası Ödülü’ne aday gösterildi. Hayatı kurgulaştırma tarzıyla Alman yazar W.G. Sebald’la aynı kulvarda yürüyen Stefan Hertmans, Savaş ve Terebentin’le ilk kez Türkçede.