Fransa 1968
Mayıs 2019 | Sayı 03 | Sayfa 01
Derleme Mustafa Özaydın

Fransa 1968

3 Mayıs 1968'de üniversitelerde başlayan eylemler yönetimden duyulan memnuniyetsizlikler, anlayış farkları ve özgürlük talepleriyle şiddetlendi. 13 Mayıs 1968'de öğrenciler, sendikalar ve sol partiler yürüyüş düzenledi ve yüz binlerce Parisli sokaklara döküldü. Ardından olaylar genel bir greve yol açtı. Fransa'nın tamamında yaklaşık on milyon işçi greve katıldı. Haftalar süren gösterilerden sonra öğrenciler, sendikalar ve partiler, büyük bir miting düzenlenmesi için çağrıda bulundu. 27 Mayıs 1968'de Charlety Stadyumunda yapılan mitinge bakanlıklar ve bazı devlet unsurları, siyasiler, sendikacılar ve eylemciler katıldı. Hükümet durma noktasına geldi.

Olaylar bir dönüm noktası olmuş ve o güne oranla daha açık ve ilerici bir toplum meydana getirecek kültürel değişimleri başlatmıştı.

Cumhurbaşkanı Charles de Goulle, profesyonel ordu desteği talep etmek için 29 Mayıs'ta Almanya'ya uçtu. 30 Mayıs'ta geri döndü ve halka konuşma yaptı ve düşmanlarına karşı cumhuriyeti savunacağına yemin etti. Charles de Goulle'ün reform sözü vermesi ve eylemlerin devam etmesi halinde eylemcilere hapis tehditleri yöneltmesinin ardından Komünist Parti ve CGT, grevlere son vermek amacıyla çalışmaya başladı. Sendikalarla anlaşılmasının ve grevlerin sona ermesinin ardından seçimler yapıldı.