Kitap Bülteni
Şubat 2021 | Sayı 12 | Sayfa 08
Mustafa Özaydın

İlk - İthaki Yayınları

Bilimkurgu öykülerinden oluşan eser yirmi bir öyküden oluşan bir öykü seçkisi, kitap aynı zamanda İthaki Yayınları'nın Pangea Kitaplığı bünyesinde yayınlanan ilk öykü kitabı.

İnanç ya da İnançsızlık - Umberto Eco

1996'da yayınlanan Eco'nun Carlo Maria Martini ile din üzerine farklı görüşlerini bir araya getiren kitap ülkemizde geçmişte Kırmızı Kedi ve 1001 Kitap tarafından yayınlanmasının ardından yeniden piyasaya çıkıyor. [Bu arada kapak arkası yazısındaki görüşe katılmıyorum bu nedenle kitaba yer vermekten vazgeçmeli miyim yoksa Umberto Eco'ya güvenmeli miyim bu konuda güvenmekten yanayım.]


Çinago - Jack London

Nisan 1938'de dilimizde Milliyet Gazetesi tarafından yayınlanan Jack London'un Çinago öyküsü Can Yayınları tarafından kitap olarak yayınlanıyor.

Tek Yalnız Ben Değilim- Jean-Louis Fournier

Sıra dışı yazar Jean-Louis Fournier yeni kitabında üç yıl önceki "Otopsisinin" ardından kendi olmaya devam ediyor.
"Yalnız olmaktan bıktım artık, bıktım her geçen gün daha yalnız, daha yaşlı, daha çirkin olmaktan. Bunların başıma geleceğini bilseydim hiç yaşlanmazdım.
Yazın en sıcak günleri, boğuluyorum sıcaktan, hükümetin yaptığı sert uyarılara rağmen yakınlarım –artık yakınım değil de uzaktan tanıdıklarım oldular– arayıp yeterli miktarda su içip içmediğimi sormuyorlar."